סגור
חיפוש
Filters

הליכונים למבוגרים

ככל שהשנים חולפות ואדם מתבגר ועובר  את העשור  השביעי לחייו,  תופעה של אי איזון או חולשה רק גוברת.אחד מהאביזרים החיוניים לקשישים, הינם ללא ספק הליכונים למבוגרים. רבים כבר אינם יכולים להתנהל ללא כלי עזר כגון הליכונים למבוגרים. יש להיעזר עם הליכונים לבוגרים לא רק מחוץ לבית, כי אם גם בתוך הבית. המטרה של סיוע עם הליכונים למבוגרים הינה מתן תחושת עצמאות. הליכונים למבוגרים רק עוזרים לקשישים להעלות את איכות חייהם. ישנם קשישים אשר נוהגים ברכבם והם רוכשים הליכון מתקפל בקלות שניתן לשמור בתא האחסון של הרכב.. המטרה היא לאפשר לאדם שקשה לו להתנייד, לחוש עצמאי. ישנם אנשים שחוששים שלא יכולים כבר ללכת למרחקים קצרים, במקרים אלה יש לרכוש הליכונים למבוגרים אשר יתאימו לצרכיהם האישיים. 
 
ישנם כל מיני סוגים של הליכונים למבוגרים, למשל הליכון טלסקופי שהוא מתכוונן ויכול אף להתקפל. מי שנוהג ברכב, יוכל לקפל ולשים אותו בתא המטען. אפשר ללכת בקלות באמצעות הליכונים למבוגרים ששומרים על האיזון. למשל אנשים מבוגרים שסובלים מסחרחורות או בעיות בגפיים התחתונות. מדובר על חלק אינטגראלי של אביזרי עזר למבוגרים או מוגבלים חלקית בגופם. כדאי לסייע לעצמאותו של הקשיש\ה כאשר הליכונים למבוגרים יקלו עליהם ויסייעו להם לחוש עצמאות ולא תסכול מחוסר אפשרות להתנייד. 
 
בקשו ייעוץ מקצועי לפני רכישת הליכון למבוגרים
יש להתייעץ עם מומחים, לגבי רכישת הליכונים למבוגרים. מומלץ שלא למהר ברכישה כי אם יש להתאים באופן מדויק את ההליכון למבוגר. המחירים של הליכונים למבוגרים משתנים. למשל אפשר לרכוש הליכון בכמה מאות שקלים ואילו הליכונים למבוגרים שהם מתקדמים יותר, ניתן לרכוש בסכומים של כמה אלפי שקלים. זה ממש לא משנה מה התקציב שהקצעתם למטרת רכישת הליכונים למבוגרים, כי אם הבטיחות והנוחות הם מעל לכל.  יש לציין כי הליכונים למבוגרים, אינם כלי עזר עבור הליכה בלבד, י אם הליכונים אלה, יכולים להחליף את רגליו של מי שמשתמש בהם. 
 
מומלץ לרכוש הליכונים למבוגרים בעלי מנגנון נעילה, מה שימנע מההליכון להידרדר אחורה. מומלץ לא ליטול סיכונים מיותרים ולרכוש לקשיש את ההליכון הבטיחותי והנוח ביותר. ההליכונים עשויים  מחומרים קלים כגון אלומיניום מה שמקל גם בנשיאתם למי שמעוניין להתנייד גם באמצעות הרכב. ישנם למשך דגמים של רולטור עם 4 גלגלים, 3 גלגלים 2 גלגלים, הליכונים למבוגרים מגיעים בדגמים רבים ומה שנותר הוא לבחור את ההליכון המתאים עבור הקשישים. למשל רולטור מתאים להליכה בפארקים, קניות במרכול, סידורים בבנק, בדואר, ביקור בקופ"ח ועוד.
 
תחושת עצמאות ויציבות באמצעות הליכונים למבוגרים
 הליכונים למבוגרים וכן, רולטורים, מצליחים לחזק את תחושת הביטחון של קשישים ומאריכים את תקופת העצמאות שהיא כה חשובה לקשישים. מבוגרים המשתמשים עם הליכונים למבוגרים, מצליחים לנהל חיי חברה ולחוש שהם עדיין חיוניים מה שמאוד חשוב למצבם הנפשי. ישנם כללים שונים בבחירה נכונה של הליכונים למבוגרים. למשל, יש להתאים את גובה ההליכון לגובהו של הקשיש. כמו כן, יש להתאים  הליכונים למבוגרים  לפי אורח חייהם. אם לדוגמא, אדם מבוגר שנוהג לנסוע הרבה ברכב, מומלץ לשקול הליכון מתקפל שניתן יהיה לנשוא אותו בתא המטען, לקפל ולפתוח אותו בקלות בזמן השימוש.
 
יש ללמד כבר בהתחלה את הקשיש לשימוש עם הליכון. כאשר רוכשים הליכונים למסוגרים יש לנסות אותם בחנות חיתולים למבוגרים ולשהות מספיק זמן על מנת להבין איזה מבין ההליכונים למבוגרים עשוי להתאים במדויק. מומלץ לבדוק  לפני רכישתם של הליכונים למבוגרים, את רוחב הדלת בבית, במעלית כך שלא תהיינה בעיות בכניסה למקומות השונים שבהם רגיל להיות הקשיש. קשישים שהם כבדי משקל, יש לבחור הליכון יציב וחזק שיתאים למשקל גופם. 

 
בחירה נכונה של הליכון למבוגר
מי שמחפש הליכונים למבוגרים, ימצא עצמו מבולבל משפע הדגמים והאפשרויות. ניתן למשל למצוא הליכון עם גלגלים קדמיים, כזה שאין לו בכלל גלגלים, המשקל של ההליכונים משתנה וכן, נוחות השימוש עשויה להיות שונה מבין הדגמים הרבים של הליכונים למבוגרים. יש לתת לקשיש לבדוק בעצמו את ההליכון. שימו לב שההליכון לא יהיה כבד ויקשה על הקשיש לקפל או להתנייד איתו.  יש לבחור הליכון אורתופדי, כזה שלא יסב נזק ויתאים למבנה הארגונומי של גוף הקשיש באופן המרבי. שימוש עם הליכונים למבוגרים, מחייב חלוקת משקל ופעילות נוחה ושווה, בין הידיים לבין הרגליים. יש לציין כי קשישים שתפקוד הגפיים שלהם הינו חלקי, יש להתאים להם אביזר מתאים ולא הליכון.
 
יש לציין, כי על הקשיש לתרגל היטב את ההליכון, עד שיתרגל אליו וזה עשוי לקחת זמן. יש להבטיח עצמאות לקשיש ככל שניתן, כך שיוכל לחוש חיוני ומצב רוחו ישתפר. ניתן למצוא גם הליכוני אימון, מה שיאפשר למשתמש בהליכון זה, לחזק את שרירי גופו. ישנם גם הליכונים למבוגרים לשימוש ביתי, כאלה המאפשרים ניידות מלאה בביתו של המשתמש בהליכון מסוג זה. יש לבחור הליכונים למבוגרים שהם מוכרים ואיכותיים של מותגים מוכרים למשל, כך שתקבלו אחריו מלאה, כך שאם תקרה אי איזו שהיא תקלה תוכלו לפנות  למי שאחראי על הליכונים אלה.
מה מומלץ הליכון עם או בלי גלגלים?
הליכונים למבוגרים שמגיעים עם גלגלים, מקלים על הקשישים. בשני רגליו הקדמיות של ההליכון , מותקנים גלגלים שמפשרים לקשיש להישען על ההליכון  ולנוע עימו קדימה. התנועה הינה קלה וחלקה יותר. מצד שני, ישנם קשישים שזקוקים יותר לתחושה של יציבות. שני הליכונים אלה, נחשבים לזולים יחסית. יש לציין כי היום ישנם הליכונים למבוגרים שהם משוכללים יותר וניתנים לכוונון לפי גובה ונוחות הקשיש  וכן כאמור, הליכונים מתקפלים. ייעוץ עם מי שמשווק מוצרים אלה יהיה יעיל ויסייע בבחירה הנכונה של הליכונים למבוגרים.